Na temat wkładów koronowo-korzeniowych z lek. dent. Danutą Borczyk rozmawialiśmy podczas ostatniej edycji Kursu Warszawskiego.
Z pewnością jest to temat interesujący dla stomatologów, ponieważ spotykają się z nim w codziennej praktyce. Co więcej – metoda ta daje dość duży odsetek niepowodzeń.
więcej
Wybranym osobom zadaliśmy pytanie, czego nie lubią w gabinetach stomatologicznych lub co im się najbardziej nie spodobało podczas wizyt. Niektóre odpowiedzi mogą być zaskakujące:
więcej
Ostateczny termin na zakup kasy fiskalnej do gabinetu stomatologicznego upływa 1 marca tego roku. Jakie kary grożą za brak kasy fiskalnej ?
Do końca roku 2014 lekarze dentyści byli zobowiązani do posiadania kasy fiskalnej jedynie wtedy, kiedy ich roczna sprzedaż na rzecz pacjentów przekroczyła 20 tys. złotych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które we szło w życie z dniem 1 stycznia 2015 roku, kasa fiskalna powinna być w każdym gabinecie, nawet jeśli nie miał dużych obrotów
więcej
Aby gabinet stomatologiczny lub klinika funkcjonowała w sposób satysfakcjonujący i to zarówno dla lekarzy stomatologów, jak i dla pacjentów, należy zrozumieć, że doprowadzenie do takiego stanu rzeczy jest długofalowe i musimy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Cała rzecz w tym, by umieć je rozpoznać i umiejętnie je ze sobą zgrać. Szczególną uwagę należy zwrócić na kilka z tych, które odgrywają zasadniczą rolę w prowadzonych przez nas gabinetach:
więcej
„Panic button” to urządzenie pozwalające kontrolować pacjentowi przebieg zabiegu dentystycznego. Używając przycisku w każdej chwili wystraszony pacjent może przerwać czynności wykonywane przez stomatologa. Jeśli pacjent przeżywa zbyt silny stres, np. związany z borowaniem, może zatrzymać wiertło w dowolnym momencie.
więcej
Grupa naukowców pod kierownictwem doktora Davida Mooneya z Wyss Institute Core Faculty zaprezentowała wyniki badań, które mogą zmienić oblicze stomatologii, ale także innych dziedzin medycyny.
więcej
Takie pikiety potwierdzają, że w służbie zdrowia w UE nie dzieje się najlepiej. Polscy medycy protestowali pod hasłem ”Brońmy naszego prawa do zdrowia”. Zdaniem lekarzy działania rządu prowadzą w ciągu najbliższych lat do pogorszenia się opieki medycznej w Polsce, i to znacząco.
więcej
Język angielski stał się formą komunikacji międzynarodowej dla prawie wszystkich gałęzi biznesu. Nic więc dziwnego, że dzieje się tak również w medycynie i w stomatologii.
więcej
Prowadzenie własnego gabinetu lub praktyki to prawdziwe wyzwanie, przede wszystkim dlatego, że potrzebne są nam umiejętności nie tylko medyczne, by rozwijać biznes.
więcej
Tak szczegółowe dane, jak te opublikowane 13 lutego br. przez Główny Urząd Statystyczny, prezentowane są rzadko – raz na dwa lata. Wyniki badania przedstawione w raporcie „Struktura wynagrodzeń według zawodów w październiku 2012 r.”
więcej
Ciekawa publikacja ukazała się w piśmie „Nature Communications”. Artykuł omawia problemy związane z implantacją, a w szczególności kwestię zakażeń bakteryjnych.
więcej
Noworoczne badanie przeprowadzone przez fundację dr Laskus oraz fundację Wiewiórki Julii są alarmujące. Mimo akcji propagujących zdrowie jamy ustnej, zorganizowanych przez organizacje pozarządowe, coraz mniej Polaków chodzi do dentysty. Wszystkiemu winien strach i brak pieniędzy na leczenie stomatologiczne.
więcej
Gabinety stomatologiczne coraz częściej przyciągają pacjentów z zagranicy. Najczęściej leczą zęby u nas Niemcy, Anglicy oraz Skandynawowie. Dzieje się tak, dlatego, że jakość usługi jest porównywalna a cena znacznie niższa.
Niemieckie Kasy Chorych często także refundują dużą część leczenia stomatologicznego za granicą.
więcej
LiteTouch™ kryje w sobie unikatową opatentowaną technologię Laser-in-the-Handpiece™.
więcej
Kolejny pomysł ministra Rostowskiego raczej nie spotka się z życzliwą reakcją podatników. Nowelizacji mają bowiem ulec zasady przeprowadzania kontroli podatkowych.
więcej
Przypominamy, iż dbanie o czystość autoklawu – szczególnie komory, jej brzegu i znajdującej się na drzwiach urządzenia uszczelki – przedłuża prawidłowe działanie tego urządzenia.
więcej
Technologia 3D w medycynie
W wizualizacji medycznej wykorzystuje się komputery do tworzenia obrazów 3D na podstawie zbiorów danych z obrazowania medycznego.
To stosunkowo nowa dziedzina nauki, ale mimo swojej krótkiej historii technologia ta już zrewolucjonizowała medycynę.
więcej
Trójmiasto rajem dla dentoturystów
Nad polskim morzem kwitnie turystyka stomatologiczna. Coraz częściej w trójmiejskich gabinetach pojawiają się zagraniczni turyści, którzy przy okazji wakacji decydują się na kosztowne leczenie implantologiczne lub protetyczne
więcej
Medale na Krakdencie 2013
Konkurs o Medal Najwyższej Jakości to prestiżowa rywalizacja, która trwale wpisała się w tradycję Międzynarodowych Targów Krakdent®. Każdego roku o wyróżnienie walczy kilkanaście polskich i zagranicznych firm.
więcej
Czas na KRAKDENT® 2013!
Zaledwie kilkanaście dni dzieli nas od najważniejszego wydarzenia stomatologicznego pierwszego półrocza w Polsce. Dla lekarzy stomatologów Międzynarodowe Targi Stomatologiczne KRAKDENT® to doskonała okazja do tego, by poznać nowości oraz wyposażyć gabinety w zgodzie ze światowymi trendami.
więcej
NFZ dopłaci do prywatnego dentysty?
Najpóźniej do 25 października Polska musi wdrożyć unijną dyrektywę o transgranicznej opiece medycznej.
Daje ona obywatelom UE prawo do swobodnego wyboru miejsca leczenia, jeśli w ich kraju są np. długie kolejki. Rachunki za leczenie opłacić ma ich ubezpieczyciel.
więcej
Stomatologu, strzeż się! Skarbówka rusza na łowy
Jak twierdzą przedstawiciele skarbówki, większość kontroli skarbowych stanowi pokłosie anonimowych donosów.
więcej
Polscy implantolodzy z najlepszymi na świecie
Ponad 3,5 tysiąca stomatologów wzięło udział w 2. Europejskim Sympozjum Implantologicznym Biomet3i, które odbyło się w Madrycie w połowie stycznia (11-12. 01. 2013).
więcej
Ile zarobi lekarz rezydent w 2013 roku
Minister Zdrowia ogłosił stawki zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy, lekarzy dentystów, którzy odbywają specjalizację w ramach rezydentury w 2013 roku.
więcej
W ostatnim okresie nasiliły się kontrole skarbowe wobec lekarzy i lekarzy dentystów prowadzących praktyki. Organy podatkowe żądają w ramach kontroli różnego rodzaju informacji, m. in. danych osobowych pacjentów, określenia rodzaju wykonywanych zabiegów ze wskazaniem zużytych materiałów - informuje Naczelna Izba Lekarska.
więcej
Usługi stomatologiczne bez VAT
W katalogu usług zwolnionych z VAT zawartym w art.43 ustawy o VAT, w ustawie 1 pkt. 18 wymienione są usługi medyczne zwolnione z VAT.
więcej
WOŚP zagrała po raz 21
Swój udział w licytacjach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mieli również lekarze stomatolodzy.
więcej
Premierze pomóż
Szanowny Pan
Donald Tusk
Premier Rzeczypospolitej Polskiej
więcej
Kara za nieprawidłowo wystawioną receptę
Jeśli lekarz, lekarz dentysta wystawi nieprawidłowo receptę refundowaną zapłaci karę w wysokości 200 złotych.
więcej
Lekarze ostrzegają: rośnie liczba chorujących na grypę
Sezon grypowy w pełni. Coraz więcej pacjentów zgłasza się do lekarzy rodzinnych z objawami grypy.
więcej
Nowoczesny chip wykryje bakterie
Nowoczesne urządzenie ma pomóc dentystom i laborantom w szybkim przeprowadzeniu diagnostyki wykrycia bakterii powodujących choroby przyzębia.
więcej
Oto zbiór zmian, które weszły od 1 stycznia 2013 :
więcej
Od 1 stycznia 2013 roku obowiązuje niższy limit obrotu po przekroczeniu, którego podatnik a więc również lekarz dentysta świadczący usługi na rzecz osób fizycznych musi zainstalować kasę fiskalną.
więcej
Drogi kolego lekarzu i lekarzu dentysto – czy wiesz kto w dzisiejszej Polsce może Cię podsłuchiwać? I to zgodnie z prawem?
więcej
"Jak cię widzą, tak cię piszą". O tym jak ważne jest tworzenie pozytywnego wizerunku w realacjach interpersonalnych oraz biznesowych, jak poprawić PR gabinetu dentystycznego
więcej
Lek. dent. Konrad Rylski autor projektu ”Dentysta w Afryce” będzie gościem studentów wydziału stomatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
więcej
Triklosan nie ma dobrej prasy. Jakiś czas temu pisaliśmy o możliwym wpływie tego związku na upośledzenie czynności mięśni – PRZECZYTAJ
więcej
Modna wizyta u ortodonty
Według badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Stowarzyszenie Ortodontyczne w ciągu 15 lat liczba dorosłych zakładających aparaty ortodontyczne wzrosła o 30%.
więcej
Internet leczy skutecznie?
Ponad 60% internautów przyznaje, że poszukuje informacji zdrowotnych w Internecie.
Zdecydowana większość z nich uważa, że informacje te są bardzo przydatne i stosuje je w życiu codziennym.
więcej
Zarzuty najczęściej stawiane stomatologom
W 2012 roku do biura rzecznika praw pacjenta wpłynęło ponad 3 tysiące zażaleń od pacjentów dotyczących leczenia stomatologicznego wykonywanego w ramach NFZ.
więcej
Internetowe rankingi lekarzy
Rośnie popularność internetowych rankingów, forów i serwisów z opiniami pacjentów o lekarzach – pisze „Rzeczpospolita”. To odpowiedź na coraz większe zagubienie w systemie ochrony zdrowia – twierdzi gazeta.
więcej
Perfekcyjne uzębienie niemodne ?
Brytyjczycy wybrali najpiękniejsze uśmiechy. Pierwsze miejsce zajęła księżna Catherine, kolejne dwa gwiazda brytyjskiej TV i twarz Oral-B – Holly Willoughby i Kim Kardashian.
więcej
Sukces Łódzkich Spotkań Stomatologicznych
0 Komentarze | Publikacja: 10 Październik 2012, 00:25
To była już III edycja Łódzkich Spotkań Stomatologicznych, w których udział wzięło 350 lekarzy dentystów.
więcej
Polacy nie dbają wystarczająco o zęby, skoro wyprzedzają nas pod tym względem nawet mieszkańcy Magadaskaru - zauważyła dr Anna Lella, prowadząca konferencję z okazji V Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, zorganizowaną w Ministerstwie Zdrowia. Konferencję zorganizowały Ministerstwo Zdrowia, Naczelna Izba Lekarska oraz Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie.
więcej
Inspektorzy skarbowi nie odpuszczają i kontrolują lekarskie praktyki pod kątem posiadania kas fiskalnych i wystawiania paragonów.
więcej
Polscy dentyści coraz częściej zdobywają doświadczenie i wiedzę w New York University College of Dentistry.
We wrześniu 2011 roku specjalny program edukacyjny na NYU ukończyło 10 stomatologów, w tym roku kolejna trójka otrzyma dyplomy. Teraz jednak stomatolodzy będą mieli okazję, także w Polsce spotkać wykładowców z tej prestiżowej, amerykańskiej uczelni.
więcej
Sportowe sukcesy naszych dentystów
World Medical and Health Games (WMHG) – to tradycyjna olimpiada medyków odbywająca się każdego roku w lipcu. W br. gospodarzem sportowych zmagań była turecka Antalya.
więcej
Muzeum Stomatologii czynne do końca wakacji
Muzeum Stomatologii znajduje się w Baranowie Śląskim w bardzo malowniczym, renesansowym zamku. Prowadzeniem wystawy pt: „Urok starego gabinetu dentystycznego” zajmuje się lekarz stomatolog Piotr Kuźnik z Częstochowy.
więcej
Polak dziękuje NFZ, woli płacić sam Polacy coraz częściej rezygnują z leczenia stomatologicznego refundowanego przez NFZ ...
więcej
Poseł Chmielowski krytykuje sanepid Nasz człowiek w Sejmie Piotr Chmielowski (właściciel f-my stomatologicznej, Wiceprezes ...
więcej
Uwaga na terminy!
Ostatniego dnia lipca mija termin złożenia Marszałkowi Województwa sprawozdania ...
więcej
Gabinet dentystyczny tylko z asystentką? Obowiązek zapewnienia od 1 stycznia 2015 r. udziału we wszystkich ...
więcej
No to mamy kolejny argument za dbaniem o higienę jamy ustnej
więcej
Protezy na Allegro
Oburzają nas stomatologiczne oferty na Gruponie lub sprzedaż protez na Allegro? Pewnie tak, ale czy coś z tym robimy?
więcej
GIODO zaczyna prowadzić kontrole praktyk lekarskich gdzie dane pacjentów gromadzone i przechowywane są w formie elektronicznej. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych chce sprawdzić czy lekarze prowadzą odpowiednią politykę, jeśli chodzi o ochronę danych osobowych oraz medycznych pacjentów.
więcej
Ile razy podczas jednej wizyty dentysta może znieczulić pacjenta – pyta NFZ i domaga się zwrotu za nadprogramowe znieczulenia, w sumie około 30 tys. złotych od poszczególnych kontrolowanych gabinetów.
więcej
Kanadyjski Dentysta Michael Zuk w 2011 roku na aukcji kupił trzonowy ząb Johna Lennona za 30 tys dolarów. Teraz okazało się po co Zuk chciał mieć ząb piosenkarza. Dentysta chce sklonować Johna Lennona.
więcej
Odszkodowanie za pomyłkowo wyrwany ząb
Pięć tysięcy złotych odszkodowania oraz pięć tysięcy złotych zadośćuczynienia - taki wyrok wydał sąd Rejonowy Lublin Zachód w procesie za pomyłkowo wyrwany ząb. Sprawa przyznania odszkodowania toczyła się w sądzie od 4 lat.
więcej
Ciekawa publikacja ukazała się w piśmie „Nature Communications”. Artykuł omawia problemy związane z implantacją, a w szczególności kwestię zakażeń bakteryjnych.
więcej
2014-01-16
Prawie 30% młodych lekarzy planuje pracować za granicą
więcej
Lekarze i lekarze stomatolodzy na Zachodzie już dawno zauważyli tę tendencję – zanim pacjenci trafią do ich gabinetów – najpierw szukają opinii i informacji o nich w internecie
więcej
Problem jest dość powszechny i często sygnalizowany – państwowe leczenie stomatologiczne mocno nie domaga i kto może omija je z daleka ....
więcej
Coraz częściej organy skarbowe przy sprawdzaniu dochodów lekarzy prowadzących prywatną praktykę domagają się ujawnienia list pacjentów. Zdaniem urzędników fiskusa, takie dane, jak imiona, nazwiska oraz adresy nie są objęte tajemnicą lekarską, ponieważ nie mają charakteru medycznego, dlatego na żądanie kontroli skarbowej powinny być niezwłocznie udostępnione.
więcej
Umiejętności interpersonalne to najogólniej mówiąc umiejętności, które pozwalają nam budować pozytywne relacje z ludźmi. Dzięki nim możemy również wywierać na innych pożądany wpływ w różnych sytuacjach społecznych. Pomagają nam one odnosić sukcesy w życiu osobistym i prywatnym. Do umiejętności interpersonalnych zaliczamy m.in.: empatię, wrażliwość, umiejętność pracy w grupie, łatwość nawiązywania kontaktów, umiejętność pozytywnej autoprezentacji, wyrażania swoich opinii i myśli, zdolności przywódcze i negocjacyjne.
więcej
Z badania przeprowadzonego na początku września tego roku przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia wynika, że aż 92 proc. ankietowanych regularnie poszukuje w Internecie informacji na temat stanu zdrowia.
więcej
Ministerstwo Finansów wytypowało branże, które w przyszłym roku zostaną objętne częstszymi kontrolami podatkowymi. Jedną z nich jest szeroko rozumiana opieka zdrowotna (w tym praktyka lekarska i pozostałe usługi medyczne).
więcej
Ministerstwo Finansów podało wyniki kontroli podatkowych przeprowadzonych na terenie całego kraju od dnia 1 lipca 2014 r. do 30 czerwca 2015 r.. Duża liczba podjętych w ciągu roku postępowań sprawdzających dotyczyła rynku usług zdrowotnych i ujawniła liczne nieprawidłowości w zakresie odprowadzania należnych podatków, zwłaszcza przez lekarzy i lekarzy dentystów prowadzących prywatne praktyki.
więcej
Jako że dotychczasowe umowy podpisane przez stomatologów z NFZ w większości wygasną z dniem 30 czerwca 2016 roku, Narodowy Fundusz Zdrowia będzie zobowiązany do ogłoszenia postępowań w trybie konkursu ofert. A ponieważ zgodnie z nowymi zasadami umowy z NFZ będą zawierane na 5 i 10 lat, dla wielu podmiotów oznacza to szansę na podpisanie wieloletniego kontraktu.
więcej
Cóż, prawda jest smutna – zawód dentysty rzadko bywał natchnieniem dla poetów. Tym bardziej należy docenić wiersz Juliana Tuwima, będący z jednej strony hołdem złożonym tej szlachetnej profesji, z drugiej - poetycką relacją ze stomatologicznej wizyty, zakończoną niezwykłym wyznaniem miłosnym. Zdecydowanie więc warto przypomnieć treść tej literackiej perełki, a przy okazji – rozszyfrować ukryte w niej znaczenia.
Wiersz rozpoczyna buńczuczna deklaracja podmiotu lirycznego, której adresatem jest bez wątpienia lekarz dentysta:
więcej
O 15 procent ma wzrosnąć liczba miejsc na medycznych uczelniach w Polsce od przyszłego roku. Czy będzie to lekarstwo na dziurę pokoleniową wśród lekarzy? Nie wiadomo. A dodatkowo lekarzy brakuje.
Z raportu organizacji OECD „Health at Glance” jak podaje Newseria wynika, że w Polsce na tysiąc mieszkańców przypada 2,19 lekarza. Ten wynik, pozycjonuje Polskę na szarym końcu w porównaniu z innymi europejskimi krajami. Za nami są tylko Turcja i Macedonia.
więcej
Studia medyczne należą do tych, które kosztują najwięcej. A warto zaznaczyć, że nie mówimy tu o kosztach, które już ponoszą studenci, a o tych które są przeznaczone na organizację, zaplecze naukowe, specjalistyczne sale wykładowe czy materiały i cała masę innych niezbędnych do funkcjonowania uczelni medycznej.
więcej
Naukowcy z katowickiego Uniwersytetu Śląskiego prowadzą prace nad wykorzystywaniem nanoporowatego złota do pokrywania implantów stomatologicznych. Substancja ma minimalizować ryzyko pojawiania się infekcji i stanów zapalnych po wszczepieniu implantów.
więcej
Ząbkowanie to bardzo trudny okres zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. U tych pierwszych oznacza on swędzenie, ból i obrzęki a u drugich – nieprzespane noce. Na szczęście istnieją proste i skuteczne metody, aby pomóc dziecku przetrwać ten nieprzyjemny czas.
Ząbkowanie z reguły zaczyna się około 5-6 miesiąca życia dziecka, choć oczywiście jest to kwestia indywidualna. Maluch zaczyna wówczas wkładać do buzi piąstki oraz wszystko, co tylko udaje mu się złapać do rączki, ssie palce, staje się niespokojne, często płacze, niekiedy pojawiają się również stany podgorączkowe oraz biegunki. Wszystkie te objawy świadczą o tym, że dziecko odczuwa swędzenie i ból, a wkładanie wszystkiego do buzi to jego naturalny sposób na złagodzenie dolegliwości. Dla rodziców ząbkowane oznacza zaś próby ukojenia niespokojnego niemowlęcia, a często także nieprzespane z powodu jego płaczu noce.
więcej
W Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji dostępny jest projekt zmian w ustawie o zawodzie lekarza oraz lekarza dentysty. Najważniejszą zmianą, jaką przygotował dla przyszłych medyków resort zdrowia jest powrót stażu podyplomowego. Swoje stanowisko w tej sprawie przygotowała już także Naczelna Rada Lekarska.
więcej
Według rozmaitych statystyk, wady zgryzu o różnym nasileniu oraz przyczynach dotyczą nawet około 60% populacji. Niestety, jedynie niewielki odsetek pacjentów z wadami zgryzu zgłasza się do ortodontów celem podjęcia leczenia. Tymczasem nieleczone wady zgryzu mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla całego organizmu.
więcej
Wielu dentystów-przedsiębiorców wykorzystuje w ramach prowadzonej działalności samochód osobowy, który nie jest zarejestrowany na firmę, ale stanowi ich prywatną własność lub współwłasność. Wydatki związane z eksploatacją takiego auta można wliczyć w koszty uzyskania przychodów, ale tylko w ramach określonych limitów.
więcej
Stowarzyszenie dentystów w Wielkiej Brytanii z dużą dozą ostrożności podchodzi do wyników ubiegłotygodniowego referendum, w którym Brytyjczycy zdecydowali, że kraj ma opuścić Unię Europejską – donosi „Dental Tribune”. Stomatolodzy obawiają się m.in. ograniczeń w imporcie nowoczesnych materiałów i technologii.
więcej
Do Poznania na Doroczny Światowy Kongres Stomatologiczny FDI przyjadą lekarze dentyści ze 115 krajów. Do tej pory udział w tym najważniejszym w historii polskiej stomatologii wydarzeniu potwierdziło kilka tysięcy delegatów.
więcej
Przebarwienia zębów to jeden z najczęstszych problemów estetycznych, z jakimi pacjenci zgłaszają się do gabinetów stomatologicznych. Aby dobrać efektywną metodą usuwania przebarwień, w pierwszej kolejności należy rozpoznać ich przyczyny.
więcej
Od 22 do 24 września Kraków śmiało można było określić mianem stolicy światowej stomatologii estetycznej. Do Krakowa – na XIII Kongres ESCD Royal Esthetics – zjechali bowiem najlepsi specjaliści w zakresie stomatologii estetycznej, periodontologii, implantologii i protetyki, którzy wygłosili wiele interesujących wykładów oraz przeprowadzili sesje praktyczne.
więcej
Ryzyko niepowodzenia leczenia implantologicznego u pacjentów, u których zdiagnozowano bruksizm jest trzykrotnie wyższe niż u osób zdrowych – informuje Dental Tribune.
więcej
Uważasz, że o zęby trzeba dbać, bo są wizualną wizytówką każdego człowieka? Z pewnością jest w tym dużo prawdy, ale estetyka to nie wszystko. Zdrowie jamy ustnej ma olbrzymi wpływ na ogólne zdrowie człowieka, choć niestety w naszym kraju wiedza o tym wciąż pozostawia wiele do życzenia.
więcej
Liczba zębów u człowieka zmienia się wraz z wiekiem. Dzieci mają 20 zębów mlecznych, zaś osoby dorosłe – 32 zęby stałe: 8 siekaczy, 4 kły, 8 zębów przedtrzonowych i 12 trzonowych. Niekiedy jednak liczba zębów jest większa – zjawisko takie w terminologii stomatologicznej nazywa się hiperdoncją. Jej powodem są zazwyczaj schorzenia genetyczne.
więcej
Od 1 stycznia br. obowiązują nowe przepisy dotyczące kas fiskalnych w gabinetach dentystycznych. Stomatolodzy muszą zainstalować urządzenie przed dniem rozpoczęcia sprzedaży usług medycznych, bez jakiegokolwiek okresu przejściowego. Przypomina o tym Katarzyna Różycka z zespołu radców prawnych Śląskiej Izby Lekarskiej.
więcej
Międzynarodowy zespół naukowców przebadał zwapniałą płytkę nazębną pochodzącą ze szczątków neandertalczyków odnalezionych w jaskiniach w Belgii i Hiszpanii. Okazała się ona bezcennym źródłem wiedzy o ich stylu życia. Analiza DNA ujawniła m.in. szczegóły dotyczące ich diety, a także znajomość leków roślinnych.
więcej
Jak podał pomorski portal naszemiasto.pl, stomatolodzy w tym rejonie kraju zaliczają się do najlepiej wynagradzanych grup zawodowych.
więcej
Zauważasz u siebie krwawiące dziąsła podczas szczotkowania zębów lub jedzenia twardych pokarmów? To groźny objaw, którego nie wolno lekceważyć – zdrowe dziąsła nigdy bowiem nie krwawią!
więcej
W chilijskim Uniwersytecie Andyjskim niepełnosprawnym umysłowo dzieciom w trakcie leczenia stomatologicznego towarzyszą psy-terapeuci. To innowacyjny projekt, który znacznie minimalizuje stres i lęk towarzyszący małym pacjentom w gabinecie.
więcej
Brakiem porozumienia zakończyło się wczorajsze spotkanie między przedstawicielami Porozumienia Rezydentów OZZL a ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem. Młodzi lekarze 2 października rozpoczną strajk głodowy, minister twierdzi, że to forma protestu nieadekwatna do sytuacji.
więcej
Od 2019 r. farmaceuta lub osoba, która wydaje pacjentowi lek, będzie musiała sprawdzić jego autentyczność w ogólnopolskiej bazie. To odpowiedź na coraz poważniejszy problem, którym jest fałszowanie leków i wprowadzanie ich do legalnego obrotu. Uchronić rynek i pacjentów ma unijna dyrektywa fałszywkowa. Zgodnie z jej wymogami, za dwa lata w Polsce i każdym innym unijnym kraju ma działać internetowy system weryfikacji leków, a na każdym opakowaniu znajdzie się unikalny kod seryjny.
więcej
Z przeprowadzonego na zlecenie Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku badania wynika, że 2/3 lekarzy i lekarzy dentystów w ciągu ostatniego roku przynajmniej raz doświadczyło nieodpowiednich zachowań ze strony pacjentów. Zazwyczaj są to niestosowne komentarze czy pomówienia, ale zdarzają się też akty przemocy.
więcej
Pacjenci – wybierając prywatną placówkę medyczną – poza profesjonalizmem i jakością usługi coraz częściej oczekują czegoś więcej.
więcej
Każdy lekarz dentysta prowadzący własny gabinet musi w nim umieścić cennik oferowanych usług. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara nawet w wysokości 20 tys. zł.
więcej
Jak informuje Rynek Zdrowia, branża usług stomatologicznych w Polsce została zdominowana przez prywatne podmioty, które stać na inwestycje w sprzęt i technologie. W 2016 r. na skorzystanie z usług prywatnego stomatologa zdecydowało się aż 69% pacjentów.
więcej
Branża stomatologiczna rządzi się swoimi prawami. Podstawą są oczywiście usługi najwyższej jakości, jednak wybicie się tle konkurencji w obecnych czasach jest dość dużym wyzwaniem. Czy odpowiednie działania marketingowe podjęte w Internecie mogą w tym pomóc ?
więcej
O lekach stosowanych do znieczuleń miejscowych w stomatologii, ich charakterystyce, możliwych powikłaniach i niepowodzeniach rozmawiamy z dr. n. med. Krzysztofem Gończowskim, jednym z wykładowców I Konferencji Mistrzów Stomatologii, która odbędzie się w Łodzi w dn. 12-14 października br.
więcej
Jak przekonują naukowcy z Uniwersytetu Columbia, higiena jamy ustnej pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Wyniki badania opublikowano na łamach „Journal of the American Heart Association”.
więcej
Nie ustają interpelacje poselskie w sprawie zaplanowanego na przyszły rok obniżenia nakładów na publiczną stomatologię. Tym razem z pytaniami do ministra zdrowia zwrócił się poseł Władysław Kosiniak-Kamysz, z wykształcenia lekarz.
więcej
Wędzidełko językowe, zwane potocznie żyłką, to pasmo miękkiej i zarazem elastycznej tkanki łączącej dolną część języka z dnem jamy ustnej. Jak wygląda wędzidełko, łatwo możemy sami się przekonać, otwierając ustka i zbliżając język do górnych zębów lub do podniebienia.
więcej
Według statystyk, aż 99% Polaków w wieku 35-44 lata ma zaawansowaną próchnicę. Taki stan rzeczy bierze się zarówno ze zbyt rzadkich wizyt u dentysty, jak i niewłaściwej higieny jamy ustnej.
więcej
Mimo, że od smutnego w tym roku finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy minął blisko tydzień, wciąż trwają licytacje, z których dochód zostanie przekazany na cele charatytywne. W tym roku do Orkiestry dołączyło Polskie Towarzystwo Stomatologiczne! Trwa akcja „Zdobywaj wiedzę z PTS – wspieraj WOŚP”.
więcej
Stomatolog Paul Cassar z Wielkiej Brytanii poleciał ostatnio do Erywania, stolicy Armenii, by wyleczyć zęby niedźwiedzia. Zwierzę zostało uratowane z prywatnego zoo jednego z byłych generałów tamtejszej armii i bardzo cierpiało z powodu bólu zębów – informuje portal dailymail.co.uk.
więcej
Aparat fotograficzny to podstawowy element wyposażenia mojego gabinetu. Pomaga w komunikacji z pacjentem i laboratorium. Oczywiście nie trzeba posiłkować się skomplikowanym sprzętem, czasem wystarczy telefon komórkowy. Ważne by go odpowiednio i umiejętnie wykorzystywać – mówi w rozmowie z Dentonetem lek. dent. Monika Dzieciątkowska, stomatolog i wykładowca.
więcej
Jak już informowaliśmy, podczas konferencji Asysdent 2019 podejmiemy próbę ustanowienia rekordu Guinnessa w największej lekcji stomatologii na świecie. Okazuje się jednak, że stomatologia jest dziedziną, w której ustanowiono już kilka ciekawych i oryginalnych rekordów…
więcej
Eksperci przypominają, by dbać o higienę jamy ustnej. Według najnowszych badań, schorzenia zapalne przyzębia mogą zwiększać ryzyko udaru mózgu i zawału serca, jak również choroby Alzheimera – przekonywali specjaliści na poniedziałkowej konferencji w Warszawie.
więcej
Wbrew pozorom koferdam nie jest nowym wynalazkiem. Jest stosowany od XIX wieku, a wynalazł go Sanford Barnum, dentysta z Nowego Jorku. Wynalazek zrodził się z desperacji.
więcej
Ministerstwo zdrowia wydało komunikat, w którym przypomniało o wysokości pensji pracowników służby zdrowia. Dane te umieszczono w ocenie skutków regulacji projektu przyjętej w zeszłym tygodniu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
więcej
Według danych firmy doradczej PwC, co roku do Polski przyjeżdża blisko 400 tys. zagranicznych pacjentów. Jak podaje Polskie Towarzystwo Turystyki Medycznej, w 2015 r. wartość rynku turystyki medycznej w naszym kraju wyniosła około 1,5 mld zł. W czołówce usług medycznych, z których korzystają w Polsce obcokrajowcy znajdują się świadczenia stomatologiczne. Zjawisko to określa się nawet mianem dental holidays.
więcej
Choć rodzice są coraz bardziej świadomi problemu próchnicy wśród najmłodszych, społeczeństwo wciąż nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej już u noworodków i niemowląt.
więcej
O zęby dziecka trzeba zacząć dbać zanim jeszcze się pojawią – uważa prof. Maria Mielnik-Błaszczak, kierownik Katedry i Zakładu Stomatologii Wieku Rozwojowego UM w Lublinie, konsultant wojewódzki w dziedzinie stomatologii dziecięcej. Podkreśla, że próchnica butelkowa występuje u około 15% dzieci.
więcej
– Planowany podatek cukrowy nie zadziała jeśli państwo wrzuci wpływy z niego do wspólnego budżetowego worka zamiast przeznaczyć na poprawę zdrowia Polaków. Ponadto uderzy on w najuboższych, którzy będą zmuszeni sięgnąć po tańsze i jeszcze bardziej szkodliwe dla zdrowia alternatywy – mówi Maria Libura z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. To rozwiązanie może być skuteczne tylko wtedy, gdy będzie odpowiednio skonstruowane.
więcej
Poprzez brak jednoznacznych wskazówek uwzględniających specyfikę rodzajów świadczeń pozostawieni jesteśmy jako środowisko sami z tak znacznym problemem – ocenia Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej.
więcej
Wielu pacjentów zastanawia się, gdzie w czasie epidemii koronawirusa można otrzymać pomoc stomatologiczną. Dzięki mapie przygotowanej przez lekarza dentystę Olgę Sowińską oraz technika dentystycznego Rafała Szymelfejnika każdy pacjent będzie mógł szybko sprawdzić, gdzie znajduje się czynny gabinet stomatologiczny w jego okolicy.
więcej
Serwis Denistry.co.uk podpowiada stomatologom, jak przygotować pracowników na wyzwania związane z ponownym otwarciem gabinetu. Nie ma w tym materiale mowy o nowych ograniczeniach czy środkach ochrony indywidualnej, ale o mechanizmach, które ułatwią wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu praktyki – te zaś w obecnym czasie mogą być niezbędne w wielu gabinetach.
więcej
Nawet 99,9% koronawirusów może zostać zabitych pod wpływem światła UV-C. Dotyczy to także wirusa SARS-CoV-2, który wywołuje COVID-19. Dotychczas wirusy mogły być zabijane przez konwencjonalne bakteriobójcze światło UV-C o długości fali 254 nm, niebezpiecznej dla ludzi. Badania Signify i Uniwersytetu Bostońskiego wykazały jednak, że dla koronawirusa zabójcze jest także światło UV-C o długości fali 222 nm, które nie uszkadza ludzkich komórek. – Udostępnimy technologię innym firmom oświetleniowym, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na dezynfekcję – zapowiada Eric Rondolat, prezes Signify.
więcej
W sobotę 8 sierpnia w Warszawie odbędzie się manifestacja pod Ministerstwem Zdrowia, której jednym z głównych postulatów będzie zwrócenie uwagi na zmianę art. 37a KK, który „zrównuje medyków do przestępców i zabiera pacjentom szansę na życie”. – Chcemy powrotu do stanu sprzed tarczy 4.0 – mówią organizatorzy protestu.
więcej
Podczas blokady spowodowanej przez pandemię COVID-19, która obowiązywała od marca do początku czerwca br., w większości brytyjskich gabinetów nie prowadzono leczenia. W tym czasie mieszkańcy co czwartego gospodarstwa domowego na terenie Zjednoczonego Królestwa zdecydowali się podjąć działania z zakresu samoleczenia stomatologicznego (ang. do-it-yourself dentistry).
więcej
Japońscy naukowcy przeprowadzili badanie, z którego wynika, że maseczki zmniejszają zarówno rozprzestrzenianie koronawirusa przez osoby chore, jak i jego wchłanianie przez osoby zdrowe – informuje PAP.
więcej
Aby zapewnić dostęp do wystarczająco dużej liczby dawek szczepionki przeciw COVID-19 trzeba prowadzić równolegle rozmowy z różnymi producentami – powiedział PAP dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
więcej
W ostatnich latach istnieje coraz szersze przyzwolenie dla używania marihuany. Obecnie jest ona legalna w Kanadzie, części stanów USA, w Urugwaju, RPA oraz Gruzji.
więcej
Według dostępnych danych, z chorobami przyzębia boryka się około 750 mln osób na całym świecie, co stawia je na 6. miejscu wśród najczęściej występujących w ujęciu globalnym schorzeń. W Polsce statystyki nie są lepsze – jedynie 1% Polaków w wieku 35-44 lata ma całkowicie zdrowe przyzębie. Tymczasem nie ma żadnych wątpliwości, że chorobom przyzębia w dużej mierze można zapobiegać. Jakie są więc zasady współczesnej profilaktyki chorób przyzębia?
więcej
|